سوریه ,گروه ,دولت ,نشست ,ترکیه ,حمایت ,چاووش اوغلو ,امورخارجه‌ی ترکیه ,مورد حمایت ,وزیر امورخارجه‌ی ,سیاست خارجی ,وزیر امورخارجه‌ی ترکیه ,دولیادداشت شماره 812
                                                 

یک جو غیرت ؟!
هنوز پژواک فحش‌های « چارواداری » اردوغان به حسن روحانی طنین‌اندار است که دد صفتان « نوعثمانی » که در گرداب مشکلات سیاسی ، اقتصادی و تنش‌های رو به جنگ داخلی قرار دارند ، دو باره با بهره‌گیری از زبونی و خضوع و خشوعِ دولت جمهوری اسلامی در سیاست خارجی ، اقدام به « لگد پراکنی » نمودند .
  هنوز چند روز از توافق سه‌جانبه‌ی ایران ـ روسیه ـ ترکیه بر سرِ راه حل سیاسی در سوریه نمی گذرد که مولود چاوش‌اوغلو وزیر امورخارجه‌ی ترکیه در اظهاراتی که نشان از سیاست پیشین ترکیه در برابر ایران و منطقه دارد ، از ایران خواست که بدون درنگ و پیش از برگزاری نشست مشترک سه کشور در قزاقستان ، نیروهای نظامی مورد حمایت خود را از سوریه بیرون ببرد ؟!
به گزارش « تابناک » وزیر امورخارجه‌ی ترکیه در نشست کمیته‌ی اجرایی فوق‌العاده سازمان هم‌کاری‌های اسلامی گفته است که در نشست سه جانبه در مسکو ، ایران ، روسیه و ترکیه بر سر یک آتش بس در سطح ملی در سوریه توافق کرده‌اند و هم‌چنین قرار شده است که فرستادن کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم در مناطق تحت محاصره آغاز گردد .
وی هم چنین گفته است : « رژیم [بشار اسد] باید به میز مذاکره بازگردد تا بر سر یک انتقال قدرت سیاسی واقعی مذاکره شود . ما باید در باره‌ی لزوم خروج نیروهای خارجی از سوریه در کوتاه‌ترین‌ زمان ممکن و فورا یک پیام جدی بدهیم » .
چاووش اوغلو با تصریح و تأکید بر این‌که بهترین راه‌کار برای سوریه ، راه حل سیاسی است گفت : در نشست سه جانبه در مسکو، توافقی بر سر اصول در راستای تسهیل گفت‌وگوی مستقیم میان دولت و مخالفان به دست آمده است ؛ بنابراین وی از همه کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی درخواست کرد که به دعوت این نشست پاسخ داده و در  این راستا از آن حمایت کنند .
از سوی دیگر چاووش اوغلو پس از نشست سه جانبه در مسکو، در گفت‌وگوی خبری گفته بود که بر سر یک موضوع در مورد ایجاد آتش بس ملی در سوریه، اختلاف نظر وجود دارد و آن نقش گروه مورد حمایت ایران در سوریه یعنی حزب الله در این آتش بس و در این کشور است که البته در موفقیت های اخیر دولت سوریه نقش بسزایی داشته است.
چاووش اوغلو با بیان اینکه هر سه کشور به مبارزه علیه تروریست‌های جبهه النصره و داعش در سوریه ادامه خواهند داد گفت : « در عین حال گروه های مبارز دیگری نیز در سوریه هستند که از جمله آن‌ها باید به حزب الله و سایر گروه های دیگر اشاره کرد. در نتیجه باید به همه حمایت ها از این گروه ها پایان‌داد » .
 این در حالی است که ترکیه از گروه تروریستی  ارتش آزاد سوریه حمایت مالی و تسلیحاتی کامل می‌کند . در زیر چتر این گروه تروریستی ، دیگر گروه های تروریستی مانند تروریست‌های احرار الشام، جبهه شام، گروه نورالدین زنکی، جیش‌التحریر و سپاه شام قرار دارند .
سیاست ضعف و زبونی دولت جمهوری اسلامی و دستگاه دیپلماسی این دولت ، باعث شده است که ورشکستگان سیاسی در آنکارا ، بیش از پیش به « کبر و گردن‌کشی » بیافزایند و هر روز باج بیش‌تری بخواهند و دولت روحانی ـ ظریف نیز هر روز بیش از پیش راه تسلیم در برابر « نوعثمانی»ها در پیش گیرد و باج بیش‌تری بدهد ؟!
با وجود این دولت ، سوریه هم به سرنوشت « برجام » دچار خواهد شد و ظریف باز هم در کمیسیون امیت ملی و سیاست خارجی خواهد گفت : « من فریب سخنان لاورف و اوغلو را خوردم » ؟!
 دو باره سرو صداها بلند می‌شود و دوباره ریاست محترم مجلس شورای اسلامی ( مرد 20 دقیقه‌ای ) دستور خواهد داد که برای جلوگیری از پخش سخنان ظریف برای خبرنگاران در اتاق کمیسیون را قفل کنند تا فرصت لازم  برای « دست‌کاری» باشد و ... ؟!
یک‌شنبه 5 دی‌ماه 1395 ـ هوشنگ طالع

 

 

منبع اصلی مطلب : روزنامک
برچسب ها : سوریه ,گروه ,دولت ,نشست ,ترکیه ,حمایت ,چاووش اوغلو ,امورخارجه‌ی ترکیه ,مورد حمایت ,وزیر امورخارجه‌ی ,سیاست خارجی ,وزیر امورخارجه‌ی ترکیه ,دول
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

پولوم : یادداشت شماره 812 / یک جو غیرت ؟!